Advert

ROTA SAMSUN

Bandırma Vapuru’nun 100 yıl önce İstanbul’dan çıkarak Samsun’a gittiği rotayı canlandıran son denizci grubu İstanbul’dan yola çıkarak Karadeniz’e açıldı. 8 tekneden oluşan gruba TCG Karabiga ve TCSG 106 askeri gemileri eşlik edecek

ROTA SAMSUN
Bu içerik 585 kez okundu.

İstanbul’dan, Kurtuluş savaşını başlatmak için Samsun’a giden Mustafa Kemal Atatürk’ün deniz yolculuğu, 100 yıl sonra kürekçiler, kanocular, yelken tutkunları gibi deniz severler tarafından yeniden canlandırılıyor. İsmail Hakkı Durusu’nun kaptanlığında Samsun’a çıkan Bandırma Vapuru’nun rotasını yeniden yaşamak isteyen 100’den fazla tekne ‘Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’ organizasyonuyla bir araya geldi. Dün de o grubun son kafilesi yola çıktı. 6 yelkenli, bir okul yatı ve bir römorkörden oluşan 8 tekne Karadeniz’e açıldı. Edhem Dirvana komodorluğunda Samsun’a rota tutan Y/Y Goblin, YY ArçelikPapuli, M/Y Denizaşan, Y/Y Dream Atlas, Y/Y Bidarka, Y/Y Efulim, M/V Marintug ve STS Bodrum’u yaklaşık 50 tekne uğurladı. Çengelköy’den çıkan     8 tekne, önce Sarayburnu açıklarına gelerek görsel şova başladı. 

 

Törenle uğurlandılar

Beşiktaş Meydanı’nda belediyenin bandosu eşliğinde halkı selamlayan tekneler, Ulu ÖnderAtatürk’ü coşku ve özlemle andı. Son filonun komodoru Edhem Dirvana, “Kurtuluş yolunun 100’üncü yılında Bandırma Vapuru’nun izlediği 3 günlük rotayı yaşayacağız. Bugünİstanbul’da başka bir coşku başka bir heyecan yaşanıyor. Büyük Önder Atatürk’ü Samsun’a götüren Kaptan İsmail Hakkı Durusu ve Bandırma Vapuru mürettebatının heyecanını 100 yıl sonra hepimiz yaşıyoruz. Bu rotayı izleyen 8 teknedeki denizciler kadar bizi uğurlamaya gelen denizcilerinde aynı duyguyu yaşadığını biliyoruz” dedi.  

Dernek Başkanı Zafer Türkmen de, “100’üncü yıla yakışır bir etkinlikle İstanbul-Samsun rotasını 3 grup halinde planladık. 4 Mayıs, 12 Mayıs ve 16 Mayıs’ta Karadeniz’e açılan bu tekneler Atatürk’ün ne kadar büyük bir önder olduğunu ve bir ulusu nasıl yeniden yarattığını hatırlatarak yelkenlerini rüzgarla doldurdu” dedi. 

Öte yandan Bandırma Vapuru’nun tarihi yolculuğa çıkışının 100’üncü yıldönümü için Derinlere Saygı Dalış Topluluğu, Beşiktaş’ın derinliklerinden özel bir poster çıkardı. İngiliz ressam Ned Pamphillon’un yaptığı Atatürk ve Bandırma Vapuru yağlı boya resmini meşalelerle çıkartan dalgıçlar sualtı şovuyla ilgi çekti.

 

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ

GÖKHAN KARAKAŞ MİLLİYET

PRESS(710).jpg (421×92)

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ