Advert

KEREVİZİN FAYDALARI NELERDİR? NASIL TÜKETMELİYİZ?

Çorbalarda, sebze salatalarında, fıstık ezmesi ile doldurulmuş veya bir yemeğe eklenmiş olsun, çoğu insan kerevizi bir şekilde, tüketmiştir. Peki, bu çok sık tüketilebilen kerevizin faydaları nelerdir? Kerevizin faydaları derken kereviz tohumundan bahsetmiyoruz. K vitamini, C vitamini, potasyum, folat ve B6 vitamini gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra mükemmel bir antioksidan ve faydalı enzim kaynağı olan kereviz bitkisinin kendisinden bahsediyoruz. İşte kerevizin sağlığa inanılmaz faydaları…

KEREVİZİN FAYDALARI NELERDİR? NASIL TÜKETMELİYİZ?
Bu içerik 2332 kez okundu.

Kereviz C vitamini, beta karoten ve flavonoidler içerir, ancak tek bir sapta bulunan en az 12 ek antioksidan besin türü vardır. Aynı zamanda, sindirim sistemindeki, hücrelerde, kan damarlarındaki ve organlardaki iltihaplanma vakalarını azalttığı kanıtlanmış olan harika bir besin kaynağıdır. Sabah.com.tr olarak kerevizin faydaları ile ilgili yararlı bilgileri sizler için derledik.

Mutfaklarda yeşil yapraklı sebzelerin tercih edildiği aşikâr bir durumdur. Birçoğumuz evde sebze yemeği yapımında yeşil yapraklı sebzeleri tercih ediyoruz. Bunun nedeni ise, yeşil yapraklı sebzelerin sağlık açısından faydasının olması ve kalorilerinin düşük olmasından kaynaklanıyor. Kereviz de aynı şekilde yeşil yapraklı maydanoz ailesinden bir bitki olduğundan çokça tüketilmektedir. Kerevizin içerdiği tohumlar da geçmişten bugüne kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Peki, sebzeler arasında bu kadar değerli olan kerevizin faydaları nelerdir?

KEREVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Kereviz, vücutta böbrek üstü bezleri çalıştırarak sinir ve yorgunluğa iyi geliyor. Kanı pisliklerden arındıran kereviz, yüz bölgesi başta olmak üzere vücutta çıkan sivilcelerin giderilmesine de fayda sağlıyor. Vücutta en çok efor sarf eden organlar arasında olan karaciğerin şişliğini de gideren kereviz, organın yorgunluğunu da alıyor. Sarılığın giderilmesinde de önemli rol oynayan kereviz, böbreklerin aktif olarak çalışmasını sağlıyor ve fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerde yer edinen kum ila taşı döküyor. Ayrıca kilo problemi olan bireylerin de yemek menülerinde özellikle seçtiği kereviz zayıflamada yardımcı oluyor.

En başında da dediğimiz gibi, kerevizin faydaları saymakla bitmiyor. Kereviz yeşil yapraklı sebzeler arasında antioksidandan görevi gören özelliğe sahiptir. Yapısında olan potasyum, manganez, sodyum vb. çok sayıda mineral kerevize olan ilgiyi arttırmaktadır. A ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Afrodizyak özelliğe sahip olması, cinsel gücü arttırmada da fayda sağlamaktadır. Kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesinde yarar sağlar. Diyabetik bireyler kan şekerini kontrol altına alarak şeker hastalığına karşı fayda sağlar.
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !