Advert

ANLAMLI KONFERANS

Tuzla Kaymakamlığı 20 Haziran Mülteciler günü dolayısı ile bu güne özel bir konferans gerçekleştirdi.

ANLAMLI KONFERANS
Bu içerik 1143 kez okundu.

TUZLA KAYMAKAMLIĞI’NDAN 20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜNDE ANLAMLI KONFERANS

Tuzla Kaymakamlığı tarafından yürütülen "Accessibility and Inclusion for Migrants - AIM (Göçmenler için Erişilebilirlik ve Sosyal Entegrasyon)" başlıklı Erasmus+ KA2 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar projesi kapsamında “Mesleki Eğitim Yolu ile Mülteci ve Göçmenlerin Topluma Entegrasyonu” konulu konferans, Dünya Mülteciler Günü olan 20 Haziran 2019 Perşembe günü saat 14:30'da Tuzla Kaymakamlığı 2. kat toplantı salonunda gerçekleşti.

 

Birleşmiş Milletler’in Dünya Mülteciler Günü’nde yayınladığı rapora göre; Türkiye, 3,7 milyon kişi ile dünyada en çok mültecinin yaşadığı ülke konumunda. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yıllık raporunda 2018 yılı itibarıyla dünyada 70 milyon 800 bin kişinin yerinden edildiğini açıkladı. UNHCR'a göre daha önce bu veri dünya çapındaki mülteci ve göçmen sayısı açısından bir rekor. Türkiye,  5 yıldır dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke.

20 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen konferans etkinliğinde, Tuzla Kaymakamlığı, Go-Woman! Alliance CIC (İngiltere), Frontiera Lavoro (İtalya), Folkuniversitetet (İsveç), Momentum Consulting (İrlanda), European E-learning Institute (Danimarka)'dan uzmanlar tarafından geliştirilen "Mesleki Eğitim Uyum İşbirlikleri, Mesleki Eğitim Kurumları için Değerlendirme Aracı, Mesleki Eğitim Personeline Yönelik Kapsayıcı Eğitim Modülü ve Açık Eğitim Kaynaklarının tanıtım ve yaygınlaştırma faaliyeti gerçekleştirildi: Proje web sitesi için: www.inclusion.how/tr

Konferans etkinliğine Tuzla’da bulunan mesleki eğitim veren kurumlar ve Tuzla Halk Eğitimi Merkezi’nden idareci ve meslek öğretmenleri katıldı. Konferansın moderatörlüğünü Tuzla Kaymakamlığı Proje Üretim ve Yönetim Merkezi (TUPYÖM) Proje Uzmanı Yalçın Kuzören gerçekleştirdi.

Konferans, Fas’tan Türkiye’ye gelen Soukaina Ahmada Şener’in Türkiye’deki entegrasyon ve uyum sürecini anlattığı “Benim Hikayem” başlıklı konuşması ile başladı. Soukaina Şener, Tuzla’da 8 yıldır ikamet eden, evli, Fas kökenli bir göçmen. Soukaina’nın Türk yemeklerini Arapça tanıttığı bir “Soukaina’s Kitchen” adında bir youtube kanalı da var. Soukaina ve eşinin bakımları ve eğitimleri ile ilgilendiği yetim 3 Azeri kız çocuğu da konferansa katıldı ve çocuklar konferansta “Türkiye’yi çok sevdiklerini ve Türk vatandaşı olmak istediklerini” belirten kısa birer konuşma gerçekleştirdiler.

Konferansta Tuzla Kaymakamlığı Proje Birimi Sorumlusu Serap Kırdar Kuzören, TUPYÖM’ün kuruluşu ve faaliyetleri hakkında kısa bilgi verdi ve ayrıca Tuzla Kaymakamlığı tarafından yürütülen yerel ve uluslararası projeler ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Sonrasında Proje Uzmanı Yalçın Kuzören, AIM projesinin tanıtımını yaptı ve proje kapsamında geliştirilen fikri çıktılar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Konferans, soru-cevap bölümü ile devam etti. Konferans katılımcılarının doldurduğu “etkinlik değerlendirme anketi” ve ikram ile konferans son buldu.

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ