Advert

TÜRKİYE'NİN EN UZUN KÖPRÜLERİNDEN BİRİ

Hasankeyf'de yapımı devam eden Hasankeyf-2 Köprüsü'nün yüzde 97'si tamamlandı. Ay sonu tek yönlü hizmete açılacak köprü, Türkiye'nin en uzun köprülerinden biri olacak.

TÜRKİYE'NİN EN UZUN KÖPRÜLERİNDEN BİRİ
Bu içerik 307 kez okundu.

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde yapımı süren Türkiye'nin en uzun köprülerinden biri olacak Hasankeyf-2 Köprüsü, ay sonunda tek yönlü olarak hizmete açılacak.

Bölünmüş yoldan oluşan ve aynı zamanda üzerinde yaya geçişi de yer alan köprü, ayakları 42 metre derinliğe kazılan fore kazıklar üzerine inşa edildi. 6 yıldır aralıksız süren çalışmaların ardından 14 ayağı tamamlanan köprünün inşasında sona gelindi.

 

 

TEK YÖNLÜ OLARAK AY SONUNDA HİZMETE AÇILACAK

1080 metre uzunluğunda, 26 metre genişliğinde ve 105 metre yüksekliğindeki köprünün her bir kolonu, bin 800 ton demir ve 10 bin metreküp beton kullanılarak yapıldı. Yüzde 97'si tamamlanan ve tek yönlü olarak ay sonunda hizmete açılacak köprünün diğer yönü ise kalan 30 metrenin tamamlanmasıyla yıl sonunda hizmete alınacak.

"ŞU ANA KADAR 750 MİLYON LİRALIK HARCAMA YAPILDI"

Hasankeyf Kaymakamı Haluk KoçIlısu Barajı'nın tamamlanmasıyla mevcut kara yolunun sular altında kalacak olmasından dolayı yapılan köprünün inşa edildiğini söyledi.

Koç, Hasankeyf-2 Köprüsü'nün Türkiye'deki en uzun köprüler arasında yer aldığına işaret ederek, şöyle konuştu: 
"850 milyon liralık bütçeyle yapılan Batman-Hasankeyf bağlantı yolunda şu ana kadar 750 milyon liralık harcama yapıldı. Köprünün tek yönü bu ay içerisinde tamamlanacak. Diğer yönde ise 30 metrelik kısmın tamamlanmasıyla köprü çift yönlü olarak halkın kullanımına açılacak."

"ÇEVRE ÜLKELERLE DE BAĞLANTIYI SAĞLAYACAK"

Türkiye'de özellikle son yıllarda ulaşımda büyük projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Koç, "Batman-Hasankeyf bölünmüş yolu aynı zamanda çevre ülkelerle de bağlantıyı sağlayacak. Çevremizdeki ülkelerin Anadolu'nun diğer noktalarına ulaşımları noktasında bizim yüzümüzü ağartacak bir proje" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

https://www.sondakika.com/haber/haber-hasankeyf-2-koprusu-nde-son-30-metre-12199500/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEŞİKTAŞ 34. BAŞKANINI SEÇECEK
BEŞİKTAŞ 34. BAŞKANINI SEÇECEK
CHRİSTOPH DAUM'DAN ALMANLARA TOKAT GİBİ YANIT !
CHRİSTOPH DAUM'DAN ALMANLARA TOKAT GİBİ YANIT !