Advert

MEMURLARIN GÖZÜ ENFLASYONDA

Memurun gözü yarın açıklanacak olan Haziran enflasyonunda! Maaş zammını belirleyecek

MEMURLARIN GÖZÜ ENFLASYONDA
Bu içerik 124 kez okundu.

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü yarın açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Yarın açıklanacak veri ile milyonların maaş zammı belirlenecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da duyuracak.Haziran ayı enflasyonu ile yılın ilk 6 aylık enflasyon ortalaması belirlenecek ve milyonların maaş zammı netlik kazanacak.

İLK 5 AYDA YÜZDE 4,99 ARTIŞ MEYDANA GELDİ

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs'ta yüzde 0,95 yükselirken, Ocak-Mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 4,99 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 4'lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

 

ZAMLI MAAŞLAR VE ENFLASYON FARKI 15 TEMMUZ'DA ALINACAK

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak yılın ilk yarısında yüzde 4'lük zam alan devlet memurları, Haziran ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,99'dan fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, Temmuz'da yüzde 5 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.

MEMURLAR OCAK'TA YÜZDE 10,73 ZAM ALMIŞTI

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018'nin ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 10,19 gerçekleşmiş ve söz konusu dönem için yüzde 6,73 enflasyon farkı ortaya çıkmıştı. Böylece memurlar, Ocak ayında toplamda yüzde 10,73 zam almıştı.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak. Bu arada, AA Finans Enflasyon Beklenti Anketine katılan ekonomistler, Haziran ayında TÜFE'nin, yüzde 0,08 artmasını öngörüyor.

https://www.sondakika.com/haber/haber-memurun-gozu-yarin-aciklanacak-olan-haziran-12203478/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EMRE BELÖZOĞLU ŞOKU !
EMRE BELÖZOĞLU ŞOKU !
MİLLİLER FRANSA MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI
MİLLİLER FRANSA MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI