Advert

TRUMP TÜRİYE'Yİ NEDEN HAKLI BULDU

ABD Başkanı Trump, Türkiye'yi S-400 alması konusunda haklı buldu. Türkiye'ye Patriot satmayanları ve kongresini suçlayan Trump'ın açıklamalarının perde arkası A Haber ekranlarında Murat Akgün tarafından analiz edildi. Türkiye'ye ambargo uygulanacak mı? Suriye'de operasyonlar Türkiye-ABD arasındaki ilişkileri bozacak mı? İşte Trump'ın açıklamalarının perde arkası..

TRUMP TÜRİYE'Yİ NEDEN HAKLI BULDU
Bu içerik 586 kez okundu.

Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşma sonrası S-400'leri teslim almaya başlaması dünyanın gündemine oturdu. S-400'lerin alınmasına en çok karşı çıkan ABD Başkanı Trump ise, hem ABD hem de Türkiye için zor bir durumun söz konusu olduğunu kabul ederek açık kapı bıraktı.

TRUMP KONGREYİ SUÇLADI

Türkiye adil davranılmadığını ve haksızlık yapıldığını ifade eden Trump, Patriot'ların ABD tarafından satılmadığını kabul etti.​ Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşmadan geri dönmemesini de anlayışla karşılayacağını söyledi.

Trump bu ifadelerinin yanı sıra bir Rus sistemi alındığı için Türkiye'ye F-35'leri vermeyeceğini açıkladı. Gelinen anlaşmazlık durumundan dolayı da Trump, kongresini ve zamanında Türkiye'ye Patriotları satmayanları suçladı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün, Trump'ın açıklamalarının perde arkasını yorumladı.

Akgün, Trump'ın Türkiye'yi haklı bulmasına rağmen F-35'leri vermeyeceğiz demesinin yanı sıra bir de açık kapı bıraktığını vurguladı.​ Trump'ın kendi kongresindeki tepkilerden sonra yeni kararlar alabileceğini belirten Akgün, Erdoğan ve Trump'ın New York'ta biraraya gelebileceklerini söyledi

Başkan Erdoğan - Trump'ın görüşmesinden çıkacak sonuçların geleceği belirleyeceği ifade edildi.

Trump'ın tek yetkili olmaması gibi, kongresini de Türkiye'ye yapılan haksızlıklardan dolayı suçlaması, ABD tarafından Türkiye'ye kısa süre içinde bir yaptırım uygulanmamasını sağlayacak.

AMBARGO UYGULANACAK MI?

Türkiye ile ABD'nin, S-400 ve F-35 anlaşması sonrası bir de Suriye'deki operasyonlarda karşı karşıya geleceğini söyleyen Akgün, "Menfi olarak yürüyen ilişkiler ne duruma gelir göreceğiz. S-400, F-35 ve Suriye'deki operasyonlardan sonra ABD'ni Türkiye'ye ambargo uygulayıp uygulamayacağı kongrenin kararına kalacak. Eğer bir ambargo kaçınılmaz olursa bunun en hafif şekilde geçiştirilmesi için çalışılacak" şeklinde konuştu.

Akgün, ABD kongresinin Türkiye hakkında bir ambargo kararı alması sonrasında ABD Başkanı Trump'ın bu kararı 6 ay erteleme gibi bir yetkisinin bulunduğunu da açıkladı.

https://www.ahaber.com.tr/gundem/2019/07/17/trump-turkiyeyi-neden-hakli-buldu-iste-ince-detaylar

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE
GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2