Advert

SON SÜNGERCİ TÖRENLE KARŞILANDI

Gelişen teknolojiyle yok olma tehlikesindeki mesleklerden süngerciliğin son temsilcisi Bodrumlu Mehmet Baş, ölen süngercilerin anısına Ege Denizi’ne açıldı.

SON SÜNGERCİ TÖRENLE KARŞILANDI
Bu içerik 616 kez okundu.

Türkiye’nin en gözde tatil yöresi Bodrum, 1950’lerde turizmle tanışana kadar Ege Denizi’nin sünger merkeziydi. Bodrumlu avcıların çıkardığı dünyanın en kaliteli süngerleri, Yunanistan ve İtalya üzerinden dünyaya yayılıyordu. Teknolojiyle yerini endüstriyel ürünlere bırakan süngerin avcılığı 2003’te Türkiye’de yasaklanmıştı. Bodrum’u dünyaya tanıtan değer olan sünger avcılığının son temsilcisi Aksona lakaplı Mehmet Baş, bu kültürü yaşatmaya çabalıyor.

Törenle karşılandı

Sünger avcılığına 1965’te 15 yaşındayken başlayan Aksona Mehmet, mesleğin yok olmak üzere olduğu mesajını vermek için Aksona Mancorna adlı yelkenlisiyle 16 gün engin mavilikte kaldı ve 600 deniz mili yaptı. Aksona Mehmet, Bozcaada seferinin ardından Bodrum’a döndüğünde bandoyla karşılandı. Bodrum Limanı’nda düzenlenen törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz’ın yanı sıra vatandaşlar katıldı. Bodrum Bandosu’nun seslendirdiği marşlar eşliğinde gerçekleşen töreni ilçede bulunan yerli ve yabancı misafirler ilgiyle izledi.

'UNESCO listesine girmeli’

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Yaşayan İnsan Hazinesi” listesine girecek ilk ismin Mehmet Baş olması için 2017 yılında resmi başvuruda bulunduklarını söyledi. Öztürk, “Ülkemizin deniz kültür mirasını gelecek kuşaklara taşıyan sünger avcısı Mehmet Baş bu listeye en uygun kişidir. İtalya, Yunanistan ve Tunus bile tanımaktadır. Aksona Mehmet’in, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) listesine girmesi denizciler arasında büyük heyecan oluşturacak” dedi.

‘Sünger bizim öz kültürümüz’

Aksona Mehmet, “Halikarnas Balıkçısı’nın, hayatını kaybeden sünger avcılarının ve deniz gurbetçilerinin anısına, tarihi seferimizi tamamladık. Tüm zamanların sünger avcılarına, derinliklerin isimsiz kahramanlarına Ege’nin maviliklerinden selam olsun. Sünger avcılığında Sicilya’dan Kuzey Afrika’ya kadar gittim. Mesleğimin çok önemli biruluslararası ilişki yöntemi olduğunu, kültürler arasında köprü görevi yaptığını gördüm. Turizmden önce Bodrum’u dünyaya tanıtan bu mesleğin yaşaması için elimden geleni yapıyorum. Gençlere bu mesleği en azından tanıtırsak kültürlerine sahip çıkmalarını sağlamış oluruz. Sünger avcılığı yok olup gitmemeli, çünkü sünger avcılığı bu toprakların öz kültürüdür” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/gundem/son-sungerci-2904596 

ÖZEL HABER: MİLLİYET GAZETESİ GÖKHAN KARAKAŞ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ