Advert

TONI MORRISON HAYATINI KAYBETTİ

Amerikalı Nobel ve Pulitzer ödüllü ünlü yazar Toni Morrison hayatını 88 yaşında kaybetti.

TONI MORRISON HAYATINI KAYBETTİ
Bu içerik 333 kez okundu.

Beloved üçlemesiyle önemli başarılara imza atan Amerikalı Nobel ödüllü ünlü yazar Toni Morrison pazartesi günü hayatını kaybetti.

TONI MORRISON KİMDİR?

1931'de Ohio'da doğdu. Howard ve Cornell üniversitelerinde edebiyat eğitimi aldı. Tezini Virginia Woolf ve William Faulkner'in eserleri üzerine hazırladı. Texas Southern Üniversitesi'nde ve Howard'da İngilizce dersleri verdi. İlk romanının tohumlarını da Howard'da katıldığı bir yazı grubunda attı. Daha sonraki yıllarda editörlüğün yanı sıra akademide ders vermeyi sürdürdü. 1989-2006 yılları arasında Princeton Üniversitesi Beşeri Bilimler kürsüsünde görev yaptı.

 

 

National Book Critics Circle Award, American Book Award, Presidential Medal of Freedom, National Humanities Medal ve Sevilen adlı kitabıyla Pulitzer gibi pek çok önemli ödüle layık görülen Toni Morrison, 1993 yılında Nobel EdebiyatÖdülü'nü kazanarak, bu ödülün verildiği ilk siyahi kadın oldu.

Sevilen, En Mavi Göz ve Süleyman'ın Şarkısı gibi romanların yazarı, Morrison, eserlerinde çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırkçılık ve bu ırkçılığın yıkıcı sonuçlarını konu edinmiştir.

https://www.sondakika.com/haber/haber-nobel-odullu-unlu-yazar-toni-morrison-hayatini-12310612/

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKAN ÇALHANOĞLU'NDAN ASKER SELAMI AÇIKLAMASI
HAKAN ÇALHANOĞLU'NDAN ASKER SELAMI AÇIKLAMASI
OZAN TUFAN'A PREMİER LİG KAPISI ŞİMDİLİK KAPALI
OZAN TUFAN'A PREMİER LİG KAPISI ŞİMDİLİK KAPALI