Advert

TÜRKİYE'Yİ ZİRVEYE TAŞIYAN PROJELER

Dünyanın en büyük müteahhitleri sıralamasında ikinci sırayı koruyan Türk şirketlerin başarısı dev projeler ile sürdü. Listedeki ilk 10 Türk firmasının gerçekleştirdiği projeler arasında, Rönesans'ın Aşkabat projesi ve Yapı Merkezi tarafından Doğu Afrika'da inşa edilen en hızlı demir yolu hattı projesi de yer alıyor.

TÜRKİYE'Yİ ZİRVEYE TAŞIYAN PROJELER
Bu içerik 378 kez okundu.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin (Engineering News Record), müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi ekonomi çevrelerinde ilgi uyandırdı. Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen Türkiye’den listeye giren 44 firmanın 40’ı, listedeki ilk 10 Türk müteahhitlik firmasının ise tamamı Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerinden oluştu. Söz konusu ilk 10 firma sırasıyla Rönesans, Limak, Tekfen, TAV, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu.

KUVEYT HAVALİMANI'NI TÜRKLER İNŞA EDİYOR

Türkiye listesinde Rönesans’ı, dünya sıralamasında 67'nci sırada yer alan Limak izliyor. Şirket son olarak bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip olduğu ifade edilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi’ni sürdürüyor. İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan yeni terminal binası’nın kapasitesi, 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

KATAR OTOYOLUNA TEKFEN İMZASI
ENR listesinde önceki yıla oranla önemli bir atılımla 69'uncu sıraya yükselen TEKFEN’in Katar’da üstlendiği Al Khor Otoyol Projesi, sözleşme bedeli itibarıyla şirketin bugüne kadarki en büyük taahhüt işini oluşturdu. ENR’ın dünya listesinde 118'nci sırada yer alan Gama, son dönemde Bahreyn’in en önemli projelerinden birini yürütüyor. Devam eden Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali Projesi tamamlandığında tesisin ülkenin en büyük ve bölgenin en verimli güç santrali olması hedefleniyor.

https://www.yenisafak.com/ekonomi/turkiyeyi-zirveyetasiyan-projeler-3503274

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ
FENER BÜYÜK YARA ALDI
FENER BÜYÜK YARA ALDI