Advert

LİMON FİYATI UÇUŞA GEÇTİ

Dalında 2-2.5 liraya satılan limonun fiyatı pazarda ve markette 10 liranın üzerine çıktı. Bazı marketlerde limon 15 lirayı gördü.

LİMON FİYATI UÇUŞA GEÇTİ
Bu içerik 115 kez okundu.

Küresel ısınma tarımsal faaliyetleri de doğrudan etkiliyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi tarımdaki verimi düşürdü. Aşırı sıcakların üretimi etkilediği limonun kilosu 15 TL'yi buldu.

Dünya'dan Ali Ekber Yıldırım'ın yazısına göre "pazarda, markette limonun fiyatı 10 liranın üzerine çıktı. Bazı marketlerde 15 lirayı gördü. Fiyat artışındaki en önemli etken üretimin az olması."

Yıldırım yazısında Adana'da limon üretimi yapan Fikret Özer'in verdiği bilgileri aktarıyor:

 

"Bu yıl mayıs ayında yaşanan aşırı sıcak nedeniyle üretim olumsuz etkilendi. Daha önce 100-150 ton üretim beklenen bahçelerde üretim yarı yarıya azaldı. Erken hasat edilen ve iç piyasada tüketilen Mayer çeşidi limonda üretimin yarı yarıya azalması bekleniyor. İhracata yönelik limon çeşidi olan Enterdonat limonunda üretim kaybı çok daha yüksek. Depolanabilen ve Aralık ayında hasadı yapıldıktan sonra gelecek yılın ürünü çıkıncaya kadar tüketilecek dikenli limonda ise üretim kaybı daha az görünüyor.

DALINDA 2-2,5 LİRA, MARKETTE 15 LİRA

Piyasada yatak limon olarak tabir edilen eski limonun fiyatı 15 lirayı görürken, fiyatı düşürmesi beklenen Mayer limonun hasadı Adana’da başladı. Henüz çok az olan hasadın 15 Eylül’den itibaren yoğunlaşması ve fiyatların gerilemesi bekleniyor. Üreticiler şu anda Mayer limonun kilosunu dalında 2-2.5 liradan satıyor. Limonun toplanması,kasalara konulması, toptancı hallerine gönderilmesi ile fiyat 3- 3.5 liraya ulaşıyor. Hallerde ise toptan olarak 4-4.5 liradan satılan bu limon tüketiciye 8-10 liradan satılıyor. Hasat arttıkça fiyatın gevşemesi bekleniyor. Yatak limon olarak tabir edilen eski limonun kilosu ise 10-15 lira arasında fiyatla satılıyor."

Yıldırım, Adana'da Mayer limonun hasadının başladığını ve 15 Eylül'den itibaren üretimin yoğunlaşmasıyla fiyatların da düşmesinin beklendiğini ifade ediyor.

https://www.milligazete.com.tr/haber/3029408/limon-fiyati-ucusa-gecti-kilosu-15-liraya-cikti

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN MÜJDEYİ VERDİ !
BAKAN MÜJDEYİ VERDİ !
ALANYA MAÇI İÇİN RESMİ BAŞVURU YAPILDI
ALANYA MAÇI İÇİN RESMİ BAŞVURU YAPILDI