Advert

KISA DEVRİYE!

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk orta...

KISA DEVRİYE!
Bu içerik 202 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdi. 10:00’da başlayıp 3 saat süren devriyede 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek ABD askeri konvoyuyla buluştu. Askeri konvoy ilk olarak yaklaşık 25 kilometre batıdaki Telabyad tarafına yöneldi. Bu yönde bir süre gözlemlerde bulunan ortak konvoy, ardından güneye doğru daha iç kısımlara hareket etti. 
ABD ve Türkiye’nin güvenli bölge için ilk devriyesinin 3 saat sürmesi ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde” demesi aynı gün yaşandı…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesine başladı. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusunda Türk bayraklı 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek ABD askeri konvoyuyla buluştu. TSK ve ABD unsurları, sınırdan Telabyad kırsalında güneye doğru hareket etti. Devriye öğlen saatlerine kadar devam etti. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi için TSK ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesi planlandığı şekilde icra edildi” ifadeleri kullanıldı.

YİNE AYNI SENARYO MU?

Aynı senaryo daha önce de yaşandı. Yaklaşık 1 yıl önce de Türkiye ile ABD Münbiç konusunda mutabakata varmış ve ortak devriyeye başlamıştı. Türk ve ABD askeri unsurlarının 90 günlük yol haritası kapsamında, Münbiç çevresinde yürütülecek ortak devriye görevi öncesi ilk grup ABD askerleri, eğitimlere katılmak için 2 Ekim 2018’de Türkiye’ye geldi. Gaziantep’e gelen ABD askerleri, Türk askerleriyle birlikte, 5 Ekim’de güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan kışlada ortak eğitime başladı. Daha sonra 22 Ekim’de Kahramanmaraş’ta, ortak atış faaliyetiyle ortak eğitimin tamamlanması sonucu Türk ve ABD askerleri, Gaziantep’ten ayrıldı. Yaklaşık 2 hafta süren eğitimin ardından Suriye’ye geçen iki ülkenin askeri unsurları, Münbiç kırsalında zırhlı araçlarla ortak devriyeye başladı. Kasım 2018’de başlayan devriyeler bir yılı doldururken ABD tarafından Türkiye’ye verilen hiçbir söz tutulmadı, devriyelerden bir sonuç alınamadı.

3 SAAT SÜRDÜ

TSK ve ABD konvoyunun Suriye’de güvenli bölgeyi tesise yönelik gerçekleştirdikleri ilk devriye, organizasyon ve harekat olmak üzere iki aşamadan oluştu. Sınırın sıfır noktasında bir araya gelen TSK ve ABD konvoyu komutanları, burada bir süre yapılacak devriye planını görüştü. Askeri konvoy ardından yaklaşık 25 kilometre batıdaki Telabyad tarafına yöneldi. Bu yönde bir süre gözlemlerde bulunan ortak konvoy, ardından güneye doğru daha iç kısımlara hareket etti. Sabah saat 10.00 sularında başlayan devriye, yaklaşık 3 saat sonra sona erdi.

https://www.milligazete.com.tr/haber/3037420/kisa-devriye

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2
Galatasaray 2 - Denizlispor 1
Galatasaray 2 - Denizlispor 1