Advert

DEPREM HAVA TRAFİĞİNİ DE KARIŞTIRDI

İstanbul'da meydana gelen deprem kente iniş yapacak uçakları da etkiledi. Kule'den pilotlara 'Deprem oldu, pas geçin' anonsu yapıldı.

DEPREM HAVA TRAFİĞİNİ DE KARIŞTIRDI
Bu içerik 217 kez okundu.

İstanbul'da meydana gelen deprem kente iniş yapacak uçakları da etkiledi. Deprem sonrası bir yolcu uçağı pas geçerken, Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş için alçalan yolcu uçaklarının pilotlarına, Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlilerinin depremden hemen sonra pas geçmeleri uyarısında bulunmalarının kayıtları da ortaya çıktı.

 

 

 

DEPREM TRAFİĞİ OLUMSUZ ETKİLENDİ

İstanbul'da saat 13.59'da meydana gelen deprem hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Silivri açıklarında yerin 6.99 kilometre derinliğinde meydana gelen depremden kısa bir süre sonra İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi, pilotları deprem olduğu yönünde bilgilendirdi.

PİLOTLAR İLE KULE GÖREVLİLERİ ARASIN GERÇEKLEŞEN KONUŞMA KAYITLARI ORTAYA ÇIKTI

Saat 14: 00'da pilotlar ile kontrolörlerin iletişim frekansında deprem olduğu yönünde anonslar eksik olmadı. Pilotlar ile kule görevlileri arasındaki depremden hemen sonra gerçekleşen konuşmaların kayıtları da ortaya çıktı. Kontrölör, pist kontrolü için havalimanına iniş yapacak uçaklardan olan Emirates Havayolları'nın EK119 sefer sayılı Dubai-İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı seferini yapan Boeing 777-36N tipi uçağının pilotuna, 'deprem oldu, pas geçin' bilgilendirmesi yaptı.

"BİR SÜRE BEKLEMENİZ LAZIM OLACAK"

Bunun üzerine geniş gövdeli uçak saat 14: 02'de pisti pas geçti.Daha sonra kontrolör, Türkçe olarak, 'Bir süre beklemeniz lazom olacak, pist kontrolü ne kadar sürecek bilmiyorum herkesin dikkatine' anonsunu yaptı. Pilotlar da kontrolöre bilgi için teşekkür anonsunda bulundu. Kontrolör daha sonra ise İngilizce olarak havadaki uçaklara, 'Deprem oldu, pist kontrolü için pist kapalı.Pozisyonunuzu koruyun' anonsu yaptı.Pist kontrolünde her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması üzerine pas geçen Emirates Havayolları uçağı da başta olmak üzere kısa bir süre sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'na güvenli iniş yaptı.

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİ TÜRK 11'DE
İKİ TÜRK 11'DE
BEŞİKTAŞ'TA GÖKHAN GÖNÜL ŞOKU
BEŞİKTAŞ'TA GÖKHAN GÖNÜL ŞOKU