Advert

BAKAN'DAN DOĞALGAZ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, İstanbul'daki 5,8'lik deprem sonrası enerji altyapılarında herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi. Bakan Dönmez, doğal gaz fiyatlarında kısa vadede herhangi bir değişiklik olmayacağını duyurdu.

BAKAN'DAN DOĞALGAZ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Bu içerik 129 kez okundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. İstanbul'daki deprem sonrası enerjideki durum hakkında bilgi veren Dönmez, "Dün orta şiddetli bir deprem yaşadık. Enerji altyapılarımızda herhangi bir sorun yaşamadık. Boğaziçi Elektrik Dağıtım'da 22 bölgede kesinti oldu, sensörlerin devreye girmesinden kaynaklı. Bir sorun olmadığı anlaşılınca elektrikler verilmiş oldu. Doğal gazda da sorun yaşamadık. Doğal gaz fiyatlarında kısa vadede herhangi bir değişiklik olmayacak." dedi.

 

 

 

Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

"DEPREM SONRASI VANALARI KAPATIN, ŞARTELİ İNDİRİN"

"Bazen ocağında vatandaşımız yemek pişiriyor olabilir, gaz kesildi gaz geldiğinde doğal gaz sızması söz konusu olabilir. Deprem geçer geçmez vanaların kapatılması lazım. Elektrikte merkezi şartelin söndürülmesi lazım. Biz şebeke bazında gerekli tedbirleri alıyoruz. Binaların içinde müdahaleyi vatandaşların yapması gerekiyor.

"DOĞAL GAZ ARZINDA SIKINTI YOK"

Depolar sayesinde doğal gazda arz sıkıntısı yok. Tuz Gölü'nde işletmeye alınan 600 milyon metreküplük bir depomuz var. Bir de temeli geçen aylarda atılan bir proje başlattık. O bitince 2023 -2024 gibi Tuz Gölü'nde 5,4 milyar metreküplük depo kapasitesine ulaşacağız. Silivri'de hedef 4,6 milyar metreküpe ulaşmak. Hedefimiz yüzde 20'sini depolamak. Elektrikte de bir miktar arz fazlamız var. İhraç etmek için çalışıyoruz. Irak'la görüşmelerimiz var.

"KISA VADEDE HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK"

Doğal gazda ve petrolde ülkemiz dışa bağlı. Dışarıdan aldığımız ürünü dövizle alıyoruz. Kontrol edemediğimiz bir mekanizma var. Petrol fiyatlarına bağlı olarak gelişiyor. Bugünkü petrol fiyatlarının 6 ay sonra doğal gaz fiyatlarına yansıdığını görüyoruz. Maliyetler değiştikçe tarifelere yansıyacak. Doğal gaz tarafında BOTAŞ fedakarlık yaparak süreci yönetmeye çalışıyor. Kısa vadede herhangi bir değişiklik olmayacak. Uluslararası oluşan fiyatlardan etkileniyoruz. Rafineriler bu fiyatlardan ham petrolü alıyorlar. Fiyat duyarlılığından daha az etkilenmek için enerji ürünlerini verimli kullanılmalı."

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EMRE BELÖZOĞLU ŞOKU !
EMRE BELÖZOĞLU ŞOKU !
MİLLİLER FRANSA MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI
MİLLİLER FRANSA MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI