Advert

EYLÜL AYI ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI !

Eylül enflasyon oranı ile ilgili TÜİK son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,86 arttı, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,59 düşüş gösterdi. Son dakika açıklamasının ardından eylül ayı enflasyon oranı açlıklandıç Enflasyon tek haneye düştü. Eylül'de aylık yüzde 0,99, yıllıkta ise yüzde 9,26'ya geriledi.

EYLÜL AYI ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI !
Bu içerik 153 kez okundu.

Eylül ayı enflasyon beklentisi merak ediliyor. "Eylül enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?"  sorusu merak ediliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu her ayın başında bir önceki ayın enflasyon rakamlarını açıklıyor. Açıklanan bu rakamlara göre emekli ve memur maaşı zammı, kira artış oranı gibi birçok zam belli oluyor. Ağustos ayı rakamlarının açıklanmasının ardından gözler ekim ayında açıklanacak olan eylül enflasyon rakamlarına çevrildi. Eylül'de enflasyon aylık yüzde 0,99, yıllıkta ise yüzde 9,26'ya geriledi.

SON DAKİKA....

Enflasyon tek haneye düştü. Eylül'de aylık yüzde 0,99, yıllıkta ise yüzde 9,26'ya geriledi.

EYLÜL ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Eylül enflasyon oranı bugün saat 10:00'da açıklanacak.

ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR?

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Ekim Perşembe günü açıklanacak eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,34 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin eylül ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 0,98, en yüksek yüzde 1,65 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 12,99 olarak belirlendi. Yıl sonu enflasyon beklentileri arasında en düşük yüzde 9,80, en yüksek yüzde 13,93 oldu.

Ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,34) göre, bir önceki ay yüzde 15,01 olan yıllık enflasyonun yüzde 9,64'e düşeceği hesaplanıyor.

Enflasyon ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,86 artış göstermişti.

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMA YAPTI

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, "Eylül ayında bir önceki yıldan gelen yüksek baz etkisinin de katkısıyla enflasyonda belirgin bir düşüş kaydedilecektir." denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, eylül ayında bir önceki yıldan gelen yüksek baz etkisinin de katkısıyla enflasyonda belirgin bir düşüş kaydedileceği belirtildi.

Kurulun 12 Eylül'de gerçekleştirdiği PPK toplantısına ilişkin yayımlanan özette, ağustos ayında yüzde 0,86 arttığı, yıllık enflasyonun 1,64 puan düşerek yüzde 15,01'e gerilediği anımsatıldı.

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/eylul-ayi-enflasyon-beklentisi-tefe-tufe-nedir-eylul-enflasyon-orani-2019-ne-zaman-aciklanacak/haber-1010461

 
 
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ