Yerlileşme vurgusu
Bakan Varank, savunma sanayisinde yerlileşme oranını yüzde 70’lere kadar çıkarttıklarını kaydederek, bunu komponent yani makine bileşenleri bazında da gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı. Bu alana yatırım yapmak gerektiğinin altını çizen Varank, “Komponent bazında yerlileşme için harekete geçmeliyiz. Cari açık verdiğimiz özellikle parçalar dahil, ambargo gibi kısıtlamalara tabi olabilecek ürünleri yerlileştirelim. Bu bizim için stratejik bir öneme haiz” diye konuştu.

Nokta atışı projeler
Varank, savunma sanayisinde kurumsal taassupların, kişisel çatışmaların, hatta kaprislerin olabileceğini ancak bunlara müsamaha göstermemek gerektiğini vurgulayarak, “Gelin, kurumlar arası yıkıcı rekabeti ortadan kaldıralım. Birlikte iş yapma kültürünü daha da geliştirelim. Kaynaklarımız kısıtlı. Bu kaynakları nokta atışı projelerde birlik beraberlik içinde kullanalım. Bu yolla daha çok ürünü ticarileştirelim” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet payidar kalması için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Varank, “Birbirimize rakip olmadan, özel sektörü de rakip görmeden çalışmamız gerekiyor. Özel sektörü de eşit şartlarda yarışa sokalım” diye konuştu.
Toplantıda, kurumların yürüttüğü projeler ve kabiliyetleri tek tek ele alındı. Konunun tarafları, birçok alanda ortak noktalara yoğunlaşarak, koordinasyon anlamında mesafe aldı.
Savunma sanayisinde daha sıkı bir koordinasyon için düzenlenen zincir toplantıların ikincisi ROKETSAN’da gerçekleştirilecek. Öte yandan, Bakan Varank toplantı öncesinde ASELSAN’ın Macunköy’deki ve Gölbaşı’ndaki tesislerinde incelemelerde bulunarak, ASELSAN’ın yürüttüğü çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.