Advert

ANILARDA KALMASIN DİYE KORUNACAKLAR

Avrupa’nın en zengin canlı yaşamına sahip Türkiye’nin tehlike altındaki biyolojik zenginliklerinin korunmasını isteyen Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) 3 doğa koruma projesine destek verecek.

ANILARDA KALMASIN DİYE KORUNACAKLAR
Bu içerik 212 kez okundu.

Vakıf, Rize’deki kara kovan arıcılığı, Muğla’daki su samurları ve Bolu’daki şah kartalları için yürütülen projelerin hayata geçmesine yardım edecek.

Türkiye, hayvan ve bitki canlılığı açısından tüm Avrupa kıtası ve Orta Doğu’nun en zengin ülkesi. 160’ın üzerinde memeli hayvan türü, 460’dan fazla kuş türü, 10 bini aşkın bitki türü, 364 kelebek türü, 141 sürüngen ve çift yaşamlı türü ve 405 balık türü ile zengin yaşam çeşitliliğine sahip Türkiye’nin doğal hayatını korumak için Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı sürdürülüyor. WWF Türkiye’nin ‘Anılarda Kalmasın’ çağrısıyla yaptığı Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nda 3 proje desteklenecek. WWF Türkiye’nin seçici kurulu, Rize-Hemşin’deki kara kovan arıcılığı, Muğla Fethiye’deki su samurları ile Trakya ve Bolu’daki şah kartallarını korumaya yönelik projelerin desteklenmesine karar verdi. Bağışlarla oluşturulan WWF Türkiye’de oluşturulan fon, doğa koruma alanında çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarının projelerinin hayata geçirilmesini sağlayacak.

“Doğal mirasımızı koruyacağız”

 

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, “Biyolojik çeşitlilik açısından gurur duyulacak zenginlikte bir doğal mirasa sahibiz. Öte yandan yine aynı topraklarda çok sayıda tür doğal yaşam ortamlarıyla birlikte tehlike altında. Ülkemizin doğasını koruyabilmemiz, ancak yöre halkının kendi değerlerine sahip çıkmasıyla mümkün. WWF-Türkiye olarak, yerel sivil toplum kuruluşlarının kendi yörelerine ait biyolojik mirası korumak için verdikleri çabaya destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Dünyanın ciddi yaşamsal sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Pasinli “Canlı popülasyonları, 1970’lerin başından bu yana dünya genelinde yüzde 60 azaldı. İnsanın dünya üzerindeki ekolojik ayak izi hızla büyüyor. Türkiye’de küresel düzeyde tehlike altında olan tür sayısı da son 10 yılda dört katına çıkarak 400’e ulaştı. Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler, Ocak ayında faaliyetlerine başlayacak.” dedi.

Türkiye’nin Canı Projeleri

Kovan Ruhu

Hemşin Yaşam Derneği (HEMYADER), Hemşin Organik Bal ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği ve Hemşin Kaymakamlığı’nın sürdürdüğü projede karakovan bal üretimi yapan üreticilerinin sayılarının artırılması ve arı ırkının devamlılığı amaçlanıyor.

Su Samurlarının Işıklar Ülkesindeki Son Yuvası

Fethiye Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV) ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün projesiyle, Fethiye-Akgöl’de su samurlarının yıl boyunca gözlemlerle düzenli olarak kayıt altına alınması, görüntülenmesi, kirliliğin takip edilmesi, 4. Ekosistem izleme noktalarının belirlenmesi ve yaşam alanlarının korunması amaçlanıyor.

Bir Bozkır Kuşu Hikayesi: Şah Kartal

Biyoçeşitlilik Çalışmaları Derneği’nin projesinde, Trakya ve Bolu dağ ve ormanlarındaki şah kartalların nesilllerinin devam etmesi için koruma çalışmaları yer alıyor. Tekirdağ, Kırklareli ve Bolu’da 4 avcı derneğinde en az 200 kişiye eğitim verilmesinin planlandığı projede, 10 köydeki ilköğretim öğrencilerine şah kartallarıyla ilgili bilgiler verilecek.

“Gezegenimiz arsa değildir”

Magma Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek,” Gezegenimizin adı yerdir ve bir arsa olarak görülmemelidir. Doğanın yok olmasının nedeni olarak, insanlar arasındaki kar ve kazanma rekabetini görüyorum. Bu yüzden de doğayı yok ederken, çeşitli birliktelikler kurmak, farklı kişilerin ve toplulukların işbirliği yapması, beni doğa adına umutlandırır. Doğayı korumayı, doğa ile insan arasındaki ilişkiyle değil, insan ile insan arasındaki ilişkileri iyi yönde çoğaltarak başarabiliriz” dedi.

GÖKHAN KARAKAŞ

MİLLİYET ÖZEL HABERİ

HABER:TUZLAPRESS GAZETESİ

 

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ