Advert

EKONOMİDE TOPARLANMA HIZLANIYOR

Türkiye ekonomisinde toparlanma bütün hızıyla devam ederken büyümenin öncü göstergelerinden olan imalat sanayiinden de olumlu sinyaller gelmeye devam ediyor.

EKONOMİDE TOPARLANMA HIZLANIYOR
Bu içerik 215 kez okundu.

İmalat genelinde kapasite kullanım oranı, kasımda, bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 77,2’ye yükseldi. İmalat sanayiinde faaliyet gösteren 1786 iş yerinin “pozitif” beyanlarına göre şekillenen bu rakam, aynı zamanda son 15 ayın en yüksek seviyesine de işaret etti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da, bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 76,7’ye ulaştı. Sanayide üretimin yükseliyor olması; siparişlerde, istihdamda ve piyasada canlanmanın habercisi olarak değerlendiriliyor.

 
 
 
 

REEL SEKTÖRDE GÜVEN ARTIYOR
Reel Kesim Güven Endeksi de kasımda, bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 102 seviyesinde gerçekleşti. Genel gidişat, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler, endeksi artış yönünde etkiledi. Özellikle ihracat sipariş miktarında artış bildirenler yükseliyor. Öte yandan mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi de bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 105,9 seviyesinde gerçekleşti.

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/664983.aspx

 
 
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ