KRİZ MASASI KURULDU
Irak yönetimi, şehirlerdeki güvenliği sağlamak için valilerin başkanlığında kriz masası kurulduğunu duyurdu. Irak Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan açıklamada “Şehirlerdeki güvenliğin sağlanması, özel ve kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların can güvenliğinin korunması için şehir valileri başkanlığında bütün şehirlerde kriz masası kuruldu” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Başbakan Adil Abdülmehdi’nin talimatı üzerine söz konusu kriz masasında komutanların da yer alacağı bilgisi paylaşıldı.

İRAN’DAN SALDIRIYA KINAMA
Önceki gece yüzlerce göstericinin, Necef’teki İran Başkonsolosluğunu binasını ateşe vermesine İran’dan tepki geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi “İran’ın şiddetli itiraz protestosu, Irak’ın Tahran’daki Büyükelçisi’ne iletildi” derken Irak Dışişleri Bakanlığı “Protestocular arasına sızan yabancılar, İran Konsolosluğunu ateşe verdi. Bunun amacının çok net bir biçimde Irak-İran tarihî ilişkilerinin yanı sıra Irak’ın ülkede misyonları bulunan dünya ülkeleriyle ilişkilerini bozmayı amaçlamakta olduğunu görüyoruz” açıklamasında bulundu.

NECEF’E Şİİ MİLİS TAKVİYESİ
Yaşananlar üzerine Şii milis gücü Haşdi Şabi’ye bağlı ve dinî merciinin askerî gücü olarak bilinen “Savaşçı Abbas Tugayları’ndan Necef’e çok sayıda askerî araç ve milis sevkiyatı yapıldığı iddia edildi. Sokağa çıkma yasağına rağmen Necef’te gösteriler devam ediyor. Ekim ayında işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliği gibi sebeplerle başlayan protestolar kısa bir süre sonra ülkenin bütün bölgelerine yayıldı. Protestocuların reform taleplerini hayata geçirme konusunda hükûmetin yavaş hareket etmesi tepkiyle karşılandı. Protestoları yatıştırmak için güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu 350’den fazla kişi hayatını kaybederken, 15 bine yakın kişi yaralandı.