"Türkiye, emperyalist yaklaşımlarla sömürülen insanların haklarının korunması gerektiğini yüksek sesle haykırabilen birkaç ülkeden biri, belki de birincisi"

Fransa'nın başkenti Paris'te devam eden gösterilerde polisin kullandığı şiddete değinen Şentop, gösterilerde polisin müdahalesiyle yaralanan Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın'ı hatırlatarak tepki gösterdi. Şentop, "Polisin göstericilere müdahalesi sırasında Mustafa’nın da başına isabet eden cisim, önce gaz fişeği sanıldı ancak orada bulunan sağlık birimlerinin ifadeleriyle plastik bomba olduğu söylendi. O gazeteci de orada, akreditasyonu yapılmış, demokratik gösterileri takip etmek için bulunuyordu. Ancak Fransız polisinin göstericilere uyguladığı insanlık dışı uygulamalarının dünyaya duyurulması ne yazık ki Fransız polisini rahatsız etmiş olmalı. Fransa’da polisin göstericilere müdahalesi artık şiddet boyutunu geçip, terör boyutuna doğru ilerlemiştir. Bir yandan gelişmiş dediğimiz, kendilerini güya örnek olarak göstermeye çalışan Batı ülkelerinin kendi ülkelerindeki uygulamalarında bile ortaya çıkan ikiyüzlü tutumunu görüyoruz, diğer yandan da gözlerimizin önünde cereyan eden insanlık dramlarına şahit olmanın acısını yüreğimizin derinlerinde hissediyoruz. Türkiye, emperyalist yaklaşımlarla sömürülen insanların haklarının korunması gerektiğini yüksek sesle haykırabilen birkaç ülkeden biri, belki de birincisi" dedi.

"Türkiye haklarını savunamayacak durumda olan dünya milletlerinin de sesi olmaya devam edecektir"

Türkiye'nin mazlum coğrafyaların sesini duyurmaya devam edeceğini belirten Şentop, "Ülkemiz, demokrasinin kesintiye uğratıldığı acılı yılları da, vesayet rejimlerinin oluşturduğu toplumsal travmaları da yine demokrasi ile aşabilme azmini hiç kaybetmemiştir. Bu sebeple Türkiye, sadece kendi halkının insan onuruna yakışır şekilde bir hayat sürmesi için verdiği mücadeleyi devam ettirmekle kalmayıp, haklarını savunamayacak durumda olan dünya milletlerinin de sesi olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Programda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ın video mesajı da izlendi.