Advert

MARMARA'NIN CAN CEKİŞME İŞARETİ

Marmara Denizi’nde yine alg patlaması yaşandı. Denize bırakılan organik atıkların oksijen seviyesini düşürmesi üzerine aniden çoğalan ve lodosla karaya vuran kırmızı algler şaşkınlık yarattı.

MARMARA'NIN CAN CEKİŞME İŞARETİ
Bu içerik 379 kez okundu.

“Aşırı Makro Alg Artışı”

Karada çürürken de tehlike oluşturan alglerden örnek alan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, laboratuar sonuçlarının ardından bu yıl ikinci kez yaşanan alg patlamasının nedenlerini bulmaya çalışacak.

30 Nisan’dan 11 Mayıs’a kadar Marmara Denizi’nin batısından doğusuna pek çok yerinde görülen alg patlaması yılın son günlerinde yine karşımıza çıktı. Koyu kırmızı, kahverengi algler etkisini sürdüren lodosla(denizden karaya doğru esen) kıyı şeridini boyadı. Fenerbahçe’den bostancı sahiline kadar olan kesimde görülen kırmızı algler, belediye ekipleri tarafından toplanarak götürülürken görenleri yine şaşkınlığa uğrattı. Bu yıl ikinci kez karşılaşılan alg patlamasının denize halen organik atıkların girdiğini kanıtladığı öğrenildi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, kırmızı(Gelidium) algler, kitle halinde aşırı çoğalma gösterirmiş. Bu bize denize halen atık bırakıldığını kanıtlıyor. Bu yıl hava ve su sıcaklığının mevsim normallerine göre göreceli yüksek ve su değişiminin az olması, azot ve fosfor gibi kirleticilerinde etkilemesiyle çoğalmanın önü açılıyor. Atıkların sudaki oksijen seviyesini düşürmesiyle oluşan algler, akıntıların etkisiyle karada birikirken, Marmara Denizi’ndeki kirlenmenin ürkütücü boyutlarını gözler önüne seriyor” dedi.

“Marmara’ya halen atık giriyor”

 

Karaya vuran alglerden örnekler aldıklarını ve laboratuar ortamında incelediklerini vurgulayan Prof. Dr. Albay, “Kirli sularda çoğalma gösteren bu türlerin aşırı artışı denize hala organik atıkların girdiğini göstermekte. Bunların kıyıda çürümeleri de bölgesel oksijensizliğe neden olacaktır. Bu yüzden kıyıda biriken alglerin kontrollü şekilde toplanması gerekmektedir” diye konuştu.

HABER TUZLAPRESS GAZETESİ

GÖKHAN KARAKAŞ MİLLİYET ÖZEL HABERİ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ