Advert

SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE ISITAN BESİNLER

Kış günlerinde vücut sıcaklığının düşmesiyle bağışıklık sisteminin daha yavaş çalışacağını söyleyen diyetisyen Cansu Arslan “Doğru yiyeceklerle hem bağışıklık sistemini daha iyi çalıştırmak hem de vücut sıcaklığını yükseltmek mümkün” dedi.

SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE ISITAN BESİNLER
Bu içerik 2846 kez okundu.

Yumurtayı karabiber ile tüketin: Yumurta iyi bir protein, A vitamini, D vitamini ve demir kaynağıdır. Yumurtayı bol yeşillikle birlikte ve özellikle üzerine karabiber atarak tüketmek gerekir. Çünkü karabiberin içerisindeki ‘piperin’ vücut sıcaklığını arttırmaya yardımcı bir maddedir.
Keçiboynuzu pekmezi: Vücuda ısı ve direnç kazandırmada daha yardımcı olur. Beslenmemize uygun olarak günlük bir yemek kaşığı kullanılması yeterlidir.
Kestane: İki üç tanesi yaklaşık 100 kaloriye denk gelir. Porsiyon kontrolü yaparak vücuda enerji sağlanması adına sıcaklığı arttırmak adına tüketilebilir.
Salep: Sütle birleşince iyi bir protein, kalsiyum kaynağı olan sütün ısı vermesi için zencefil ya da toz tarçın eklemek gerekir.
Kırmızı pancar: Kırmızı rengini veren güçlü antioksidan içeren iyi bir enerji kaynağı. Bir tanesi yaklaşık 30-40 kalori olan kırmızı pancarı salatalarda kullanılabilir.

KAYNAK:İHA

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/673985.aspx

 

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ