Advert

ATATÜRK TUZLA'DA YIL 1928

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Haziran 1928 tarihinde Tuzla’ya ilk kez gelişinin 92. yıl dönümü.

ATATÜRK TUZLA'DA YIL 1928
Bu içerik 4147 kez okundu.

 5 Haziran 2020. Tuzla için önemli bir gün.

Bugün, bize bir vatan armağan eden ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Haziran 1928 tarihinde Tuzla’ya ilk kez gelişinin 92. yıl dönümü.

Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini ateşlemek için 16 Mayıs 1919’da Samsun’a gidişinden sonra ikinci İstanbul, ilk Tuzla ziyaretinde Atatürk istasyonda aralarında İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ve yaveri Salih Bozok’un da olduğu bir heyet tarafından görkemli törenle karşıladı.

Önce özel vagonunun sahanlığından vatandaşları selamlayan, ardından vagondan inerek kendisini karşılayan heyetle askeri birliği ve istasyonda bekleyen halkla öğrencileri bir kez daha selamlayan Mustafa Kemal onlarla sohbet etti.

Atatürk’ün Tuzla’ya, Tuzlalıların da Atatürk’le buluştuğu bu ziyaret, ilk ziyaret olması açısından çok önemli. Onun Tuzla’yı ve İstanbul’u ziyaret haberi ertesi gün yayımlanan Cumhuriyet gazetesinde şu başlıkla Türkiye’ye duyuruldu: “Dün Gazi’nin güzel ve sevimli yüzü İstanbul’a tebessüm etti, ve kalpleri tek bir kalp gibi çarpan bütün İstanbullular bayramların bayramını yaptı.” Bugün bizim de kalplerimiz tek bir kalp gibi çarpıyor, bizler de bayram yapıyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşları Tuzla P

HABER TUZLAPRESS GAZETESİ 

 

latformu olarak bu “KUTLU GÜN”ü önümüzdeki yıllarda “5/6 Dünya Tuzlalılar Günü” olarak görkemli şenliklerle kutlama umuduyla sizleri saygıyla selamlıyorum. ŞENGÜL ÖZPAĞADA Sivil Toplum Kuruluşları Tuzla Platformu Başkanı Add tuzla Baskani

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ