Advert
Ortodontik tedavi nedir ?
DR.ERTAN TERLİKSİZ

Ortodontik tedavi nedir ?

Bu içerik 2226 kez okundu.
Advert

En genel tanımıyla, alt – üst çeneler ile diş çapraşıklıklarının giderilmesi için uğraşan diş hekimliği dalına ortodonti denir. Yer darlığı sebebiyle meydana gelen basitten daha komplikeye diş çapraşıklıkları, büyüme ve gelişim eksiklikleri, doğumsal anomaliler, dişlerle çeneler arasındaki bozuk ilişkiler, sonradan ortaya çıkan diş dizisi bozuklukları ve diğer tüm genel diş-çene anomalilerinin düzeltilmesi gibi başlıklar ortodontinin konularını oluşturur. 

Ortodonti neden önemli?

Eğer çapraşık ve kötü konumlanmış dişleriniz varsa,

·  Bu dişlerin temizliğinin görece zor olması itibariyle periodontal (diş eti) hastalıklara yakalanma ve diş çürükleri nedeniyle dişlerinizi erken kaybetme riskiniz artar.

·  Bozukluğa neden olan dişler çene kaslarınızda daha çok baskıya neden olarak Temporomandibular eklem bozuklukları ve sonuç olarak baş; sırt ve omuz ağrılarına neden olur.

·  Dişleriniz dış görünüşünüzü olumsuz etkiler ve bu durum estetik ve psikolojik açıdan sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

·  Ortodonti bozuklukları ağız kokusu problemi doğurur.

Yukarıda saydığımız tüm bu nedenlerden ötürü ortodonti ve ortodontik tedavi, size daha sıhhatli bir ağız ile daha etkileyici bir görünüşe sahip olma olanağı sunar ve bu bakımdan oldukça önemlidir.

Ortodontik tedavi yaptırmalı mıyım?

Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyup duymadığınızı yalnızca bir diş hekimi veya ortodontist saptayabilir. Detaylı tıbbi ve dental özgeçmişinize bakılması, diş ve ağız kontrolü, çenenizin modelinin oluşturulması,  bazı özel röntgen filmleri ve fotoğraf çekimleri gibi çeşitli tanı yöntemlerini barındıran bir muayenenin ardından ortodontik tedaviye ihtiyaç duyup duymadığınız ve yapılacak tedavinin türü belirlenir. Ortodonti tedavisi, her yaşta yaptırılabilir olup süresi hastadan hastaya ve kullanılan yönteme bağlı olarak değişebilir. 

Dr.Ertan Terliksiz

ertanterliksiz@hotmail.com

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ