Advert
HAYIR VE ŞER
ŞEYMA ATALAY

HAYIR VE ŞER

Bu içerik 2424 kez okundu.
Advert

Gecenin bir vaktinde, ortalık toz duman oldu.. koca koca arabaya benzer , asker kıyafeti giymiş adamlar vardı… Babacım, annecim bunlar kim? diye sordum…. Çocuğum ne bilsin, darbenin ne olduğunu ne olacağını…

Geleceğimizin  teminatı olan çocukları ve öğrencileri, millî, manevi ve insani değerleri ile tarihsel ve kültürel hassasiyetleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmenin gayesiyle Milli Eğitim Bakanlığınca artık her sene okullarımızın açıldığı ilk hafta , 15 Temmuz şehitleri anma haftası olarak kutlanacak. "Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından 15 Temmuz 2016´da Türkiye Cumhuriyeti devletini, demokrasiyi ve millî iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulduğu"  genelgede, "Başta Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişiyle demokrasimiz kazanmıştır, Türk milleti, bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiştir." denildi. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitleri anmanın, hatırlamanın ve hatırlanmalarını sağlamanın millî ve insani sorumluluk olduğu vurgulanan genelgede, bu anlamda milletin kahramanlık öyküsünün bilinmesi, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiği vurgulanacaktır.

Tüm okullarımızda,  eğitim ve öğretim hazırlıklarıyla birlikte İlköğretim Haftası kutlanacak ve o hafta içinde devletimize milletimize yakışır şekilde Anma programı gün ve gün yapılacaktır .Amaç ortadadır. Bir daha darbenin olmaması, evlerimizde çocuklarımıza öğrettiğimiz vatan ,  bayrak, millet sevgisini aşılamaktır.’ Her şerde bir hayır var ‘ demek doğru … sadece  çocuklarımızın, gençlerimizin bu hususta aşılanması zayıftır. Çünkü halen; ayrımcılık, ikilem yaratma, sen,  ben,  o gibi  kafa tutan zihniyetler mevcut. Alevi’si, Gürcü’sü ,Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı…. Hepsi bir oldu ,engellendi bu cehennem gecesi . Aynı kurtuluş savaşında ve muharebelerimizde olduğu gibi… Nedir paylaşılamayan, bölüşülemeyen nedir?  Dostlar sorarım size… Medya sağ olsun güzel yazıyor konuşuyor sağlı, sollu, at atabildiğine kardeşim. Tek bir gerçek var ki; eğer bu cehennem gerçek olmuş olsaydı sokaklar kan gölüydü.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin demokrasi, millî birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, yurt savunması ile şehitlik konularında farkındalığının artırılması hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şairin dediği gibi: “Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır. / Külümüzden yükselen duman bizden yanadır. / Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. / Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.” 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Allah, bir daha bu geceyi vatanımıza yaşatmasın.  15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun !

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !