Advert
İMPLANT  AMELİYAT  SONRASı ERKEN DÖNEM PRoTEZ KULLANIMI
DR.ERTAN TERLİKSİZ

İMPLANT AMELİYAT SONRASı ERKEN DÖNEM PRoTEZ KULLANIMI

Bu içerik 1576 kez okundu.
Advert

Hemen yükleme ( immediate loading) diş implantı yapılır yapılmaz implant üstü dişlerin yapıldığı tedavi yöntemidir. Hastalar için korkulu rüya olan implant sonrası dişsiz bir şekilde 5-6 ay geçirmeye son veren yeni bir tedavi metodudur.

Hemen yükleme tekniğinde hastaya implantlar yapılır yapılmaz sabit dişler yapılabilmektedir. Ancak implant yaptıracak hastalar için çok konforlu olan bu yöntemin belirli kuralları vardır; Hastanın ağız hijyeni çok iyi olmalıdır, Hastanın kemik yapısı çok zayıf bir yapıda olmamalıdır, burada hastalarımızın yanıldığı bir konu da dişlerini kaybetmiş birçok hasta kemik yapısının çok kötü olduğunu düşünür. Ancak genel olarak diş kayıplarının tamamına yakını dişeti rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Total diş kaybına uğramış birçok hastanın kemik yapısı oldukça iyidir aslında.

Kullanılacak olan implantın hemen yükleme sistemine uygun olarak üretilmiş olması gerekir. Artık günümüzde hemen yükleme yönteminin yaygınlaşması ile birlikte birçok implant firması bu teknik için özel dizayn edilmiş diş implantları üretmektedir.

Hemen yükleme tekniği bir ekip işidir. Hemen yükleme tekniği uygulanacağı zaman operasyondan 3-4 gün önce ekip planlama ile başlar. Çekilen bilgisayarlı tomografi üzerinde kemiğin en sağlam be sert olduğu yerler tesbit edilir. Bu noktalara implantlar bilgisayar programı üzerinde yerleştirilir. Ameliyat esnasında kullanılacak implantların boy ve çapları belirlenir. Hemen yükleme tekniğinde implantlar yerleştirildikten en geç 72 saat içinde sabit dişlerin yapılmış olması gerekmektedir. Bu yüzden yapılacak olan dişlerin rengi ve şekilleri ameliyat öncesinden belirlenmiş olmalıdır. İmplantlar yapıldıktan sonra dişler hemen takılacağı için çoğunlukla kapalı teknik kullanılır ( diş eti kesilip dikiş atılmadan). Bu sayede dişetlerini kesmediğimiz için kişinin damağında şişme ve kanamalar olmaz.

İmplantların iyileşme sürecinde hiçbir şekilde hareket etmemesi gerekir, bu yüzden implantlar bilgisayarda belirlenen kemiğin en sert olduğu bölgelere özel cihazlar kullanılarak yüksek torkta yerleştirirlir.

Yapılacak olan sabit dişler bu tekniğe özel olarak hazırlanır. Hafif ve sağlam bir altyapı kullanılmalıdır. Genellikle titanyum altyapı üzerine çeşitli estetik diş materyalleri ( kompozit, akrilik, porselen, zirkonyum) kullanılır.

Anlaşıldığı gibi belli kurallar dahilinde uzman bir ekip tarafından özel cihazlar kullanılarak uygulanan bir tekniktir.

Yapılan bir çok klinik çalışmada Hemen yükleme tekniğinde başarı oranı bu kurallara uyulduğunda 4-6 ay beklenilerek yapılan klasik yöntemle aynı çıkmıştır. Hatta klasik yöntemde hastalara 1. aydan sonra verilen hareketli geçici protez damaklar, dengesiz kuvvet olulturduğu için implant kayıpları olabilmekteyken, hemen yükleme tekniğinde tedavinin en başından itibaren sabit stabil kaliteli protez kullanıldığı için implant kayıpları olmamaktadır.

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ