Advert
OKUMANIN YAŞI YOK-4
METİN ÇANGIR ..TUZLA HALK EĞİTİM MÜDÜRÜ

OKUMANIN YAŞI YOK-4

Bu içerik 1469 kez okundu.
Advert

OKUMANIN YAŞI YOK-4

(AÇIK ÜNİVERSİTE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER)

Açık Öğretim Fakültesi

Bir çoğumuz açıköğretim sistemini duymuşuzdur. Açıköğetim başvurusu yapmaya niyetlendiğimizde ise aklımızda beliren soru ‘’Açıköğretim’de ne okumalıyım?’’ olmuştur. Bildiğiniz üzere ülkemizde öğrencilere açıköğretim imkanı sunan üç üniversite bulunmaktadır.

Bunlar; Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi’dir.

Açık öğretim Fakültesi olarak ilk Anadolu Üniversitesi hizmet vermeye başlamıştır, 1982 yılında kurulmuş olan ve uzaktan eğitim metoduyla öğrencilerine hizmet veren, Anadolu üniversitesinin bir fakültesidir. Kendi ikamet ettiği ilde üniversite kazanamayıp farklı illerde okuma imkanı olmayan, hatta örgün olarak üniversite okumaya fırsatı olmayan Türk vatandaşlarının imdadına koşan bir sistemdir Açıköğretim. Tüm Türkiye’de hizmet veren açıköğretim fakültesi, bunun yanı sıra KKTC, Türki Cumhuriyetler ve Batı Avrupa’da da Türk vatandaşlarımıza hizmet sunmuştur. 2010 yılından sonra İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi’nin açık öğretim bölümleri kurulmaya başlamıştır.

Açıköğretimde hangi bölümler avantajlı?

 Eğer bir önlisans bölümü okumak istiyorsanız,  Büro Yönetimi, İş güvenliği ve sağlığı, İlahiyat, adalet, Çocuk Gelişimi gibi  bölümünler dikkat çekmektedir,  4 yıllık bir lisans mezunu olmak istiyorsanız, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Felsefe  gibi açıköğretim fakültelerinden mezun olup formasyon alarak KPSS ile öğretmenliğe atanmanız da mümkün.

Açık Öğretim Fakültesi’ne nasıl kayıt yaptırılır?

1. Sınavsız 2. Üniversite Kapsamında

İkinci Üniversite herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile Merkezi Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakülteler dışında örgün/uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında halen kayıtlı öğrenciler istedikleri takdirde, mezun veya okumakta oldukları alanlarda olmamak üzere açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin, lisans eğitimi alanlar lisans veya önlisans programlarına, önlisans eğitimi alanlar önlisans programlarına sınavsız İkinci Üniversite kapsamında başvurabilirler.

2. YGS Puanıyla (150’den fazla puan almalısınız)

Metin ÇANGIR 

Eğitim Bir Sen Tuzla Temsilcisi

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !