Advert
Asgari Ücretteki Bilinmezlik Çözüldü.
ERHAN BOZKURT

Asgari Ücretteki Bilinmezlik Çözüldü.

Bu içerik 2065 kez okundu.
Advert

Değerli Tuzla sakinleri, artık bende Tuzlapress ailesine katılarak sizlere kendi bilgi ve becerilerimle Sosyal Güvenlik- Ekonomi-Finans konularında hem vergi mevzuatı açısından hem de yaşadığınız hukuki sorunlarla ilgili çözüm önerileri sunmaya çalışacağım. İlk yazım olduğu için kısaca kendimden bahsedeyim, 1981 Şişli doğumlu bir Tokat’lıyım. Önce Ankara Gazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Öğretmenliğini bitirdim, Daha sonra da Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünden 2008 yılında mezun oldum. Gebze Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans ve İngilizce hazırlığıma halen devam etmekteyim. Mesleğimle ilgili onlarca Seminer ve Konferansa katıldım. Halen Tuzla ilçemizde Toki Yahya Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Koordinatör Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Sosyal Güvenlik- Ekonomi-Finans  konularında sizlerden gelen soruları değerlendirip en uygun çözüm yolunu buradan paylaşmaya çalışacağım. Bu vesile ile bana bu bölümü ayıran Tuzlapress’e teşekkürlerimi bir borç bilirim.

İlk yazımız olacağı için gelin isterseniz 2016 yılı ile birlikte ekonomik verilerde hayatımızda nasıl değişiklikler olacak bunları sayısal olarak görmeye çalışalım;

1 Kasım Seçimlerinden bu yana en çok merak edilen soru olan Asgari Ücret 1.300 TL Olacak mı sorusunun cevabı geçtiğimiz günler de verilmiş oldu. Gelin tablo halinde son duruma bir bakalım;

Yanda da gördüğünüz gibi, asgari ücrette seçimlerden önce belirtilen tutara ulaşılmış görünüyor.  Asgari geçim indirimi ile bu tutarın 1.300 sınırını da aştığını görüyoruz. Tabi bu artıştan ortaya çıkan yük işverenin sırtında görünüyor. Devlet bu konuda üzerine düşeni yapmış ve bu yükün bir kısmını işverenin sırtından alarak işverenlerimize de bir iyileştirmede bulunmuştur. İşverenlerimizin ek maliyetlerini azaltmak amacıyla;

* 274 TL'lik işverene ek maliyetin %40'ı olan 110 TL'si Hazine tarafından karşılanacaktır.

*Örnek: Asgari ücret düzeyinde 10 işçi çalıştıran bir işyerinde 2.749,5 TL olan ilave maliyetin 1.100 TL'si Hazine tarafından karşılanacaktır.

Bu destekten; işyerinde 2015 itibariyle 1.300 TL ücret düzeyinin altında çalışan tüm işçiler ile asgari ücret düzeyinden yeni işe alınacak işçilerin de yüzde 10'u yararlanacaktır.

Gelin bu ilk yazımız da sizden gelmesini beklediğim sorulardan bazılarını şimdiden cevaplayalım ;

Emeklilik Maaşları Haczedilebilir mi?

Hayır, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 93 uncu maddesinde de, “Bu kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Sosyal güvenlik her şeyden önce, herhangi bir nedenle kısmen ya da tamamen çalışamayanlara ve bu nedenle gelir kaybına uğrayarak muhtaç duruma düşenlere, insan onuruna yaraşır asgarî bir hayat sürmeleri için gerekli gelirin sağlanmasını öngörür. Sosyal güvenlik, ekonomik yönden güçsüzleri, insanca yaşamak için yeterli geliri olmayanları koruyup kollar. [Anayasa Mahkemesi Başkanlığının 06.01.2011 tarih ve Esas No:2009/19, Karar No:2011/04]

 

Kimler, işsizlik sigortası kapsamındadır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,
506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar,

İstekleri halinde;

– 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,
– Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler, işsizlik sigortasının kapsamında bulunmaktadır.

İşsizlik ödeneği ne kadar süre ile ödenmektedir?
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

 

Eşim 01 Mayıs 2010 tarihinde öldü, işyerinde 12 yıldan beri çalışmaktadır, kıdem tazminatı alabilir miyim?

Alabilirsiniz. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesi işçinin ölümü sebebiyle iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kıdem tazminatı ödeneceğini belirtmektedir.

Bir yıl ( 1 ) Altı ( 6 ) ay önce evlendim, işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

Alamazsınız. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesinde kadın işçi evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı belirtilmektedir.

Tabi ki buraya sığdıramayacağımız kadar çok soru ve cevap var, sizlerin yaşadığı her türlü sgk,  vergi mevzuatı,   işçi-işveren hak ve sorumlulukları, çevre ve belediyecilik iş ve işlemleri, kamu işletmelerinde ki hak ve sorumluluklarımız, veraset ve intikal, emeklilik, bireysel emeklilik, vb. konularda göndereceğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sağlık ve Huzur dolu bir 2016 olması dileğiyle, Şimdilik esen kalın.

İletişim için erhan60@gmail.com adresine sorularınızı gönderebilirsiniz.

                                           EĞİTİM YÖNETİCİSİ

                           EKONOMİ UZMANI  FİNANS EDİTÖRÜ

                                               

 
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
Ç HAS     2016-01-18 Tebrik ederim çok yararlı bir yazı olmuş.. Yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ