Advert
MENOPOZA GİRERKEN-PERİMENOPOZ
JİNEKOLOG DR. ELİF SAYIN

MENOPOZA GİRERKEN-PERİMENOPOZ

Bu içerik 636 kez okundu.
Advert

Bir kadına biyolojik saat her an varlığını hissettirir. Ergenlik döneminde menstrüasyon dediğimiz adet kanamaları başlar ki, bu aynı zamanda sıklıkla doğurgan dönemin de başlaması anlamına gelir. Doğurgan dönem ise yumurtalık kisti, kanama, gebelik, doğum, düşük vs derken yine hareketli geçer.  Ve son olarak, yumurtanın tükenmesi, yani doğurganlığın sona ermesi ile menopoz dönemi başlar.

Menopozu kadınlar kolayca anlarlar, adetlerin tamamen kesilmesi, doğurganlığın sona ermesidir. Fakat çoğu zaman, adetler bir anda kesilmez. Bir geçiş süreci vardır ki, bu geçiş süreci hakkında çok da bilgi sahibi olduğumuzu söylemek zor. Bugün, menopozun ilk aşaması diyebileceğimiz, doğurganlığın son dönemleri olan PERİMENOPOZ hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Perimenopoz kelimesinden kastedilen, kadın vücudunun menopoza doğal geçiş dönemi olup, üreme yıllarının sonuna tekabül eder. Bu döneme ‘menopozal geçiş dönemi’ de denilebilir. Perimenopozun başlama yaşı kadınlar arasında farklılık gösterir. Adet düzensizliği gibi erken bulguları bazı kadınlar 40’lı yaşlarda yaşamaya başlarken, bazı kadınlarda bu belirtiler 30’lu yaşlarda görülür.

Nedenleri 

Kadınlarda menstrüel siklusu, yani yumurtlama ve adet görmeyi kapsayan aylık periyotları temelde iki hormon yönlendirir: Östrojen ve Progesteron. Perimenopoz döneminde östrojen ve progesteron salınımı düzenli ritmini kaybeder, artma azalmalar izlenir. Buna bağlı olarak adet dönemi uzayıp kısalabilir, yumurtlamanın olmadığı adet döngüleri başlayabilir.  Özellikle östrojen düzeyindeki azalmalar semptomların çoğundan sorumludur. Ve nihayetinde, 12 ay üstüste adet görmeyen bir kadında perimenopoz süreci de bitmiş ve menopoza girmiş demektir.

Belirtileri

Menopozal geçiş sürecinin en önemli belirtisi adet düzensizliğidir. Yumurtalama düzeni bozuldukça, adet periyotları arasındaki zamanlar uzayıp kısalabilir, adet kanaması daha şiddetli ya da daha hafif olabilir. Her adet döngünüzde, adet süresinde yedi günlük ya da daha uzun süren değişim oluyorsa, perimenopoz süreciniz başlamış olabilir. Adetleriniz arasında 60 gün ya da daha uzun zaman aralıkları varsa, artık perimenopozun da sonlarında olma ihtimaliniz yüksektir.

Sıcak basması ve uyku problemleri, duygu durum bozuklukları, hafif depresyona eğilim, östrojende azalmaya bağlı cinsel fonksiyon bozuklukları, osteoporozis, kolesterol seviyelerinde kötü yönde değişimler yine perimenopoz döneminde başlayabilir.

Perimenopozun Komplikasyonları

Düzensiz adet görmek perimenopozun en ayırt edici özelliğidir. Çoğu zaman bu normaldir ve endişelenmeyi gerektirmez. Ancak, özellikle bu dönemde görülme sıklığı artan anormal kanamalar perimenopozdan konuşmayı zorunlu kılar.   

Adet kanamaları başlama zamanı 21 günden kısa aralıklarla gerçekleşiyorsa, muhakkak doktorunuza danışın.

Bazı kadınlarda perimenapozal dönem, şiddetli şikayetlere neden olmaz ya da özellikle bizim Türk kadınlarımız bu şikayetleri görmezden gelir, tahammül eder. Bulgular çoğu zaman yavaş yavaş ve değişik zamanlarda ortaya çıktığından, ilk etapta menopoz ile ilişkilendirmek de güç olabilir. Ancak yaşam kalitenizi etkileyecek boyutta sıcak basmaları, ruh hali değişiklikleri, cinsel fonksiyon bozukluklarınız olursa, doktorunuza danışmanız gerekir. Yukarıda bahsedilen kanama bozuklukları olması durumunda ise acilen doktora gitmeniz gerekir. Daha önceki yazılarımda da hep vurguladığım gibi, bu tarz değişikliklerle başa çıkmanın en güzel yolu ise sağlıklı alışkanlıklar kazanmak, düzenli beslenmek, vücuda zarar vermeyecek şekilde egzersiz yapmaktır. Herkese sağlıklı bir şekilde yaş almayı diliyorum.

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EMRE BELÖZOĞLU ŞOKU !
EMRE BELÖZOĞLU ŞOKU !
MİLLİLER FRANSA MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI
MİLLİLER FRANSA MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI