Advert
GEBELİK PLANLAMASI
JİNEKOLOG DR. ELİF SAYIN

GEBELİK PLANLAMASI

Bu içerik 2206 kez okundu.
Advert

 

 

Gebeliğin planlaması olur mu diyen olabilir ama olur, hatta gereklidir. Çocuk yapmak için öncelikle sağlıklı bir anne ve babaya ihtiyaç vardır. Hem bedensel, hem ruhsal, hem de maddi anlamda, anne ve babanın gebeliğe ve arkasından çocuk yetiştirmeye hazır olmaları gerekiyor. İşin maddi yanı tabi ki oldukça etkili, ancak bu köşede elbette bunu tartışmayacağız.

Olayın sağlık yönünü ele alırsak, gebelik öncesi birtakım önlemlerin alınması, bebeğin doğum ağırlığı ve diğer bazı istenmeyen sonuçların engellenmesinde en etkili yoldur. Sağlıklı bir gebelik, annenin gebelik öncesi sağlık durumu ile yakından ilgilidir. Gebelik öncesi yapılan planlamalar, size ve eşinize sağlıklı bir hamilelik şansını nasıl arttırabileceğinizi anlamanız  konusunda yardımcı olabilir.

İdeal olanı, hamileliği düşünmeye başlar başlamaz sağlık uzmanınızla bir randevu oluşturmanızdır. Özellikle 30'lu veya 40'lı yaşlarındaysanız ve/veya herhangi bir kronik sağlık durumunuz veya özel endişeniz varsa bu görüşmeyi yapmanız daha da önemlidir.

Hangi doğum kontrolü yöntemini kullanmaktasınız?

Doğum kontrol ilacı kullanmakta olan kadınlarda, ilacı bıraktıktan sonraki 30 gün içinde normal adet döngüsünün başlamasını bekleriz. İlk adeti görmeden gebe kalmanız mümkün olsa da genelde, bir normal adet dönemi beklemeniz önerilir.

 

Progestin enjeksiyonları gibi, daha uzun etkili yöntemlerle korunan kadınların ise son iğneyi yaptırdıktan sonra, daha uzun bir süre beklemeleri gerekebilir. Çalışmalar, bu iğneleri kullanan kadınların % 50’sinde, son iğneyi yaptırdıktan sonraki 10 ay içerisinde hamile kaldıklarını göstermektedir.

 

Aşılarınız tam mı?

Su çiçeği ve kızamıkçık gibi bazı enfeksiyonlar, bebek için oldukça zararlıdır. Aşılı olup olmadığınızdan, ya da bu enfeksiyonlara karşı bağışıklığınızın olup olmadığından emin değilseniz, gebe kalmayı denemeye başlamadan en az bir ay evvel, bunlarla ilgili kontrolleri yaptırıp aşılarınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Kronik bir sağlık sorununuz var mı?

Obezite sorununuz ya da diabet, astım, hipertansiyon gibi sağlık problemleriniz varsa, gebe kalmadan evvel bu sağlık sorunlarının kontrol altında olduğundan emin olmalısınız. Gebelik öncesi bazı düzenlemeler yapmak gerekebilir, gebelik sırasında devam edecek tedaviniz konusunda da bilgi almanız en emin yol olacaktır.

 

Kullandığınız herhangi bir ilaç ya da takiviye edici var mı?

Varsa muhakkak sağlık uzmanınıza bildirmelisiniz. Kullandığınız ilaç ya da vitaminlerin doz ayarlamasının yapılması, başka birtakım ilaç ya da vitaminlerle değiştirilmesi veya topyekün kesilmesi gerekebilir.

Bu dönem aynı zamanda gebelik öncesi vitaminlere başlamak için de uygun bir dönemdir. Bebeğin beyin ve omurilik gelişimini desteklemek amacıyla folik asit başlanması uygun olur. Folik asit, nöral tüp defekti olarak tanımlanan hastalıkların gelişiminin önlenmesinde etkilidirler.

 

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ihtimaliniz var mı?

Bel soğukluğu, sifiliz ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gebe kalma yeteneğinizi etkileyebileceği gibi, hamilelik sırasında hem anne hem bebek için risk oluştururlar. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz ya da enfeksiyon riskiniz varsa, eşinizle birlikte doktorunuzdan doğum öncesi tarama ve tedavi hakkında bilgi isteyiniz.

 

Ailenizde bilinen herhangi özel bir tıbbi durum var mı?

Sizin ya da eşinizin ailesinde bulunan bazı hastalıklar, bu hastalıklara sahip çocuk doğurma riskini arttırır. Ailelerde genetik geçişli olduğu bilinen bir hastalık varsa, gebe kalmadan evvel genetik danışmanlık almanız uygun olabilir.


 
Daha önce gebelik yaşadınız mı, bu gebelikte sağlık problemleriniz oldu mu?
Daha evvelki gebeliklerinizde yaşadığınız yüksek tansiyon, gebelik şekeri, erken doğum, doğumsal anomaliler, tekrarlayan düşükler gibi komplikasyonları, sezaryen gerektiren durumları mutlaka doktorunuza anlatmanız gerekir. Bu bilgiler hem gebelik sırasında, hem de gebelik öncesinde alınacak birtakım kararları etkileyebilir.   

Hayat tarzınız sağlıklı bir gebelik için uygun mu?

Gebelik öncesinde, gebelik sırasında sağlıklı yaşam tarzını benimseyip, buna göre hareket etmek önemlidir. Bu amaçla sağlıklı beslenmek, düzenli egzersizi hayatınıza sokmak, stresle başa çıkma yollarını öğrenmek oldukça önemlidir.

Fazla kilolarınız varsa, ya da çok zayıfsanız, yine gebelik sırasında değil öncesinde halletmeniz gerekir. Alkol, yasadışı ilaç kullanımı, sigara, henüz gebelik düşünürken bırakılması gereken alışkanlıklardır. Çalıştığınız ortamda maruz kaldığınız kimyasal ve toksik maddeleri doktoruna bildirmeniz ve gereken durumlarda işyerinizde buna göre önlemeler almak üzere doktorunuzdan görüş almanız önemlidir.

Yukarıda, genel hatlarıyla, alınması gereken tedbirleri anlatmaya çalıştım. Farklı sorularınız varsa, lütfen drelifsayin@gmail.com adresinden bizimle paylaşın. Mutlu günler diliyorum.

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE
GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2