Advert
MÜZİK BİR DİLDİR
MERAL TAN

MÜZİK BİR DİLDİR

Bu içerik 1437 kez okundu.
Advert

Duyduğu melodilerden, sesten daha fazlasını hisseden insanlar arasında iletişimi sağlayan bir dil..

Fark etmek lazım..!! 

Duyulan ses titreşimlerini, bir insan kafa şişiren bir ses gurubu olarak algılıyor, diğer bir insan aynı ezgiyi günlerce-gecelerce dinleme ihtiyacı duyuyor ve ruhsal bir beslenme olarak yaşıyorsa , konu üzerinde düşünmek gerekir.

Müzik sadece bir ses gurubu mudur gerçekten?

Müziği, yaratılan ezgilerin dilini, kullanılan müzik aletlerini anlatmak için 21.yy statüsünde bir değerlendirme yaparsak eksik anlatımda bulunmuş oluruz. Varoluştan beri insanlığın tüm duygusal devinimleri,hissedilenleri dışa vurma ihtiyacı doğurmuştur. Farklı şekillerde kendini ifade edebilen insan,modern çağda müziği eğlence sektörüne ait algılasa da tarihsel toplum kültürlerinde beslenmek,barınmak,üremek gibi yaşamın temel faktörlerinden biri olduğunu biliyoruz.

 Müzik,insanlık tarihi boyunca varoluşa paralel bir doku izlemiştir. Bir çok kültürde dinsel ayinlerde iletişim aracı olarak ya da hastalara tedavi yöntemi olarak uygulanmıştır.

Dünya halklarının müzikle olan ilişkilerini daha sonra detaylandırmak üzere iç cebimize koyup, Anadolu'da müzik kültürüne doğru çemberi daralttığımızda da  yine büyük resimde gördüğümüz dokuya benzer bir oluşum gözlüyoruz.

 Elbette ki bizim coğrafyamızda da bir kaç cümleye sığmayacak kadar geniş bir başlıktır insan-müzik ilişkisi.

Netleştirmek gerekir ki pınarın gözüne gittiğinizde Etnik kültürlerde müziğin eğlenceden öte bir etki alanı vardır.

Her birinin rengi,kokusu, yaşamsal alışkanlıkları farklı olmakla birlikte acılarını,sevdalarını,itirazlarını hatta başkaldırılarını da dile getirmekte en önemli araç olmuştur.

Seslendirmeye yardımcı olarak geliştirilen müzik aletleri,teknolojik gelişmeden nasibini alarak çağa ayak uydurmuş,geniş bir çeşitlilik yelpazesi edinmiştir. Her ne kadar insanlık her alanda güncellense de manevi yaşam alanında eşsiz yerini korumaktadır. Gelinmiş olunan  süreçte müzik adına bir çok alanda başa dönüş yaşanmaktadır.

Müziğin eğitimdeki yeri tartışılıyordu yakın geçmişte.Birazcık farkında olanlar ısrarla matematiksel zekanın yanı sıra duygusal zekanın da eşit oranda beslenmesi gerektiğini anlatmaya çalışsalar da dertlerini anlatmaları zaman aldı..

Bu arada;

-Baş parmakları uzamış, gözleri ölü balık gözü gibi bakan (ve tabii ki gözlük kullanmak zorunda olan)

-Bir test sorusunu çözebildiği hız kadar komşu falanca hanıma övülen fakat iki cümle kurup kendini ifade edemeyen

-Odasından çıkmayan,  arkadaşları ile paylaşımları sanal alemde buluşup oynanan savaş oyunlarından ibaret olan(vücuda alınmaması gereken tüketim ürünlerini yeme alışkanlığı da bu pozisyonun hediyesi)

-En fazla kahve dükkanlarında bir bardak çaya 4 tl ödeyerek karşı cinse savrulan saçları sosyalleşmek zanneden

Göz teması kurmadan aynı evin içinde hayalet birliktelikler yaşadığımız bir nesil geçit törenine başlayınca kendimize gelmeye başladık sanırım.

Her ne kadar müzik eğitimdeki olmazsa olmaz konumuna geçmeye başlasa da ciddi oranda eğitim zayiatımız olduğu bir gerçek.

Tıp alanında durum biraz daha iç güveysinden hallice olsa da halk olarak  onu da doğru kullanamadığımızı düşünüyorum. Ya zeki çocuklar dünyaya getireceğiz diye dokuz ay diğer bireylerin ne hissettiğine aldırmadan bazı uygulamalar yapıyoruz.

Ya da çocuğumuzun yatkınlığı olup olmadığının farkında bile olmadan, zorlayarak bir şekilde müziği yetişmekte olan neslin yaşamına tıkıştırıyoruz.

Evet bir dildir müzik. Öğrenmemiz,sindirmemiz ve en son aşamada hissedebilmemiz gereken bir dildir.

Amatör ya da profesyonel olsun, pop, rock ,klasik ya da halk müziği tercih etsin fark etmez. Müzik kendini ifade biçimidir. İstemediğine hayır demek,istediğine evettir. Bir itiraz biçimidir.Tepkidir.Aşktır müzik..

Bir çok cümle kurabilirsiniz müziğin tanımı için. Ancak dünya üzerinde müzik bilir kişilerinin tespitlerine baktığınızda hiç bir literatürde tanımı olmadığını görürsünüz.

Evet.Müziğe dair her terimin tanımı vardır. Fakat ''müzik eşittir şudur''diye bir anlatım görmeyeceksiniz genel anlamda.. sadece size özel olacaktır ifade biçiminiz..

Tam bu anlamda hem EVRENSEL hem YEREL hem de BİREYSEL bir eylemdir müzik.

 

MERAL TAN

EĞİTİM YÖNETİCİSİ

MAİL : meraltanhoraveli@hotmail.com

 

 

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ