Advert
YEŞİLAY
LEVENT AYAZ

YEŞİLAY

Bu içerik 5481 kez okundu.
Advert

İstanbul'un işgal edilmesi İslam Dünyasında bir şok etkisi yaptı. Bu işgalin ardından İşgal Kuvvetleri Osmanlı üzerinde bir batılılaştırma oyununa başladılar. Bu oyunun ilk ayağı İçki ile oldu. İngilizler işgal ettikleri İstanbul'da yanında getirdikleri İçkileri ve uyuşturucuları gecelere ya bedava, ya da çok ucuzdan gençlere vermeye başlamıştır.

Bu ortam içinde, Şeyhül İslam Haydarizade İbrahim Efendi'nin teşviki ile, başlarını Bediüzzaman Said Nursi'nin çektiği 21 kişi ile bu oyunu bozmak için 5 Mart 1920'de yeşil hilal anlamına gelen Hilal-i Ahdar kuruldu .Yeşilay geleceğe sağlıklı ve güçlü nesiller bırakabilmek için mücadele eden ve kutsal bir görev ifa eden bir kuruluştur. Yeşilay kurulduğu tarihten bugüne kadar ülke gençliğini, ülkenin insanlarını alkol, uyuşturucu ,kumar, sigara ve diğer bağımlılık yaratacak olan maddelerden korunması amacı ile faaliyet gösteren bir kuruluştur.1 ile 7 Mart tarihleri arası Yeşilay haftası olarak ilan edilmiştir.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, hap gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar.

Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır.

Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

Sigara: toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir.

Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

Sigara ise daha büyük bir kangren olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara kullanım oranı her ne kadar kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanması sonrası bir düşüş göstermişse de kullanım yaşının hızla aşağılara düşmesi sebebi ile hala büyük tehlike arz etmektedir. Bir çok STK, Sağlık Bakanlığının da mücadele ettiği bu konuda Yeşilay’da yaptığı önleyici faaliyetler ile bu savaşa büyük bir destek vermektedir.

Uyuşturucu maddelerden en iyi korunma yolunun hiç başlamamak olduğu kuralından yola çıkarak Yeşilay haftasında okullarımızda gerçekleşen etkinliklerin ve programların başarı oranının yüksek olması gelecekte toplumumuzun, ülkemizin gelecekte bu tarz maddelerden uzak bir gençlik yaratması için oldukça önemlidir.

Yeşilay kamu yararına hizmet veren ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu sebeple Yeşilay’ın yapmış olduğu faaliyetleri bu yönde herkesin değerlendirip takdir etmesi gerektiğini yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle batı toplumlarının sigara ile mücadelede ne kadar başarılı olduğu bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Tuzla’mızda yeni kurulan Tuzla Yeşilay Cemiyeti olarak Sn. Tülin Sayın başkanlığında faaliyet göstermekteyiz. Tuzlamızda artık Yeşilay duyarlılığı üst seviyeye çıkma durumundadır. İnsanlarımızın da bu konuya daha hassasiyet göstermesi çabası içerisindeyiz. Amaç topluma daha sağlıklı bireyler yetiştirmek, halkı bilinçlendirmek topluma ve çevreye zararı bulunan kötü alışkanlıklardan insanları uzak tutmaya çalışmaktır. Bu konuda elimizden gelen desteği vermek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Sigarayı bırakan Tuzla Belediye Başkan Yrd. Sn. Serhan Kural Beye, Tuzla Belediye Başkan Danışmanı İlker Koçak, Tapduk Emre İ.O Müdürü Alptekin Topal Beye, Ak Parti Tuzla Gençlik Kolları’ndan Hakan Gençtürk’e ve yine Ak Parti Tuzla Gençlik Kolları’ndan  Ali Bal’a ve Tuzlaspor Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Kanıtoğlu’na  teşekkür ediyoruz.

Tüm bağımlılıklardan uzak, hayata bağlı bir yaşam için gelin hep beraber  YEŞİLAY üyesi olalım.

LEVENT AYAZ

TUZLA YEŞİLAY DERNEĞİ

KURUCU YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Mail : MAİL : leventayaz1980@gmail.com

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE
GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2
Beşiktaş 1 - Sivasspor 2