Advert
ÇALIŞ GENÇ ARKADAŞIM ÇALIŞ -1-
CENGİZ ŞAHİN

ÇALIŞ GENÇ ARKADAŞIM ÇALIŞ -1-

Bu içerik 1971 kez okundu.
Advert

Eğitimci olmam ve sürekli gençlerle iç içe olmam hasebiyle sürekli beynimi kurcalayan bir düşünce var: Acaba bu genç nesil için faydalı, farklı onlara artı değer katacak neler yapabilirim düşüncesiyle meşgul ve arama içerisindeyken bir kitap ilişti gözüme: ''Gençlerle Başbaşa'' Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'e ait olan bu eseri incelemek niyetiyle hemen satın aldım. İlk sayfadaki  ilk cümleler beynimde adeta şimşekler çaktı.

''Çalış, genç arkadaşım çalış!

Namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir.''

Diye başlıyordu yazar. Kitabın daha bu ilk cümleleri beni müthiş derecede etkiledi ve gençlik üzerine düşüncelere daldırdı. Genç olmak ve çalışmak önemli iki kavram. Herkes bu dönemi öyle veya böyle bir şekilde atlatıyor; ama önemli olan bugün ve yarın namerde muhtaç olmadan geleceğin ile ilgili birtakım birikimlerle bu dönemi geçirmektir.

             Gençlik bir zamandır, bir dönemdir, bir fırsattır en önemlisi de ömür sermayesinin belki de en büyük nimeti ve dönemidir. Bu döneminde bir gün geçeceğini bilen bunun bir fırsat olduğunu üstelik bu fırsatın telafisinin mümkün olmadığını bilen, gören ve idrak eden kazanıyor. Aksi halde kayıp büyük ve elde kocaman bir sıfır kalıyor. Daha da acısı son pişmanlık fayda vermiyor. Bir rektörden dinlemiştim ve aynen şu cümleyi kuruyordu: ''Gelecek kütüphanelerde sabahlayanların olacaktır.'' ne kadar dolu ve manidar bir söz. Nefse zor ve acı gelse de malesef gerçek bu. Bu önemli ve kıymetli sermayeyi ilimle, irfanla ve de bilgi ile kitap başında uyuyana kadar çalışarak geçirmek zorundayız. Tam bu nokta da yazarın ikinci cümlesi hemen hatıra geliyor:

''Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir.''

Yine çok manidar bir cümle. Bu büyük sermayeyi tamamen eğlenceye vermek demek bütün bir sermayeyi batırıp iflas etmek demektir. Üstelik telafisi olmayan bir iflas. Bu sözün doğruluğu için aslında çok şey konuşmak ve yazmak yerine tecrübe ile sabit olan çevremize bakmamız yeterlidir.

İnsanlar ellerinde ufacık bir sermaye de olsa bir çok insandan fikir alırlar hata yapmamak veya en az hata yapmak için işte tam da burada yazarın ve kitabın üçüncü cümlesi devreye giriyor:

'' Hayatın ve tutacağın yol hakkında tereddüde ve kararsızlığa düşüp de bir ışık aradığın zaman fikrini soracağın kimseyi iyi seç.''

Bu dönemde kimlerle beraber gezip eğlendiğimiz veya oturup kalktığımız ya da zor anlarımızda fikrini aldığımız insanlar kimlerse işte bizim geleceğimiz de odur. Bu dönemi  ve sermayeyi iyi değerlendirmek dileğiyle...

                                                                                           Cengiz ŞAHİN

                                                                                        Güneş Temel Lisesi Kurucusu

                                                                                       csahin_44@hotmail.com

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
İTALYA'DA GÜNDEM MERİH DEMİRAL !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !
EMMANUEL EMENİKE'YE BÜYÜK ŞOK !